Provedeme vás džunglí fotovoltaiky
Ucelené informace a žádné nesmysly. Díky Fotovii v tom budete mít konečně jasno.
Fotovoltaické měniče, známé také jako střídače (invertery), jsou klíčovou součástí každé fotovoltaické elektrárny. Jejich hlavním úkolem je přeměna stejnosměrného proudu (DC), který vyrábějí solární panely, na střídavý proud (AC), jenž je využitelný pro běžné domácí spotřebiče a distribuční síť.
Existuje několik typů fotovoltaických měničů. Stringové měniče jsou nejběžnější volbou pro rezidenční instalace – připojují se k celému řetězci panelů a efektivně spravují jejich výkon. Mikroměniče se instalují přímo na jednotlivé panely a umožňují optimalizaci výkonu každého panelu zvlášť, což je výhodné zejména při částečném zastínění. Hybridní měniče kombinují funkci klasického střídače s bateriovým úložištěm, takže umožňují ukládání přebytečné energie do baterií pro pozdější použití. Ostrovní měniče jsou určeny pro systémy mimo distribuční síť a obvykle pracují s bateriovým úložištěm.
Moderní fotovoltaické měniče bývají vybaveny funkcemi pro monitoring výroby elektřiny, ochranu proti přepětí a přetížení, a v některých případech i možností regulace přetoků do sítě. Při výběru měniče je důležité zohlednit jeho účinnost, kompatibilitu s panely a případnou možnost budoucího rozšíření systému.