Provedeme vás džunglí fotovoltaiky
Ucelené informace a žádné nesmysly. Díky Fotovii v tom budete mít konečně jasno.
Fotovoltaické panely jsou společně se střídačem dvěma nezbytnými komponenty každé fotovoltaické elektrárny. Panely si můžete představit jako „desku”, která absorbuje
a přeměňuje sluneční záření na elektrickou energii. Díky nim tak vzniká proud, který může jít v systému dál přes měnič a rozvaděče se dostat až k místu přímé spotřeby v domě.
Panely jsou složeny z fotovoltaických článků. Ty jsou nejčastěji vytvořeny z křemíku
(pro náš příklad je článek vyroben ze dvou vrstev, jako nejjednodušší model). Při dopadu slunečního záření na povrch článků dochází u části světla o určité intenzitě ke vstupu
do objemu materiálu článku. Fotony (částice světelného záření) se absorbují a předávají energii částicím materiálu. Jakmile dojde díky fotonu k uvolnění elektronu a jeho přechodu z vrstvy N do druhé vrstvy P, změní se tím náboj vrstvy z neutrální na negativní a vytvoří se neprostupná vrstva P/N. V tento moment nemohou další uvolněné elektrony přecházet do této vrstvy a jsou odpuzovány. Proto se tyto elektrony z článku odvádí jinou cestou, během které se využívá jejich energie a následně se navrátí zpět do vrstvy článku.
Tyto panely poznáte podle černé barvy. Vyrábí se nařezáním tenkých plátků z jednoho krystalu křemíku. Díky tomu disponují určitými vlastnostmi, ale zároveň jsou náročnější na výrobu a cenově dražší.
Tento typ článků má nejvyšší účinnost při osvětlení ve vhodném úhlu (udává se 14 - 20 %). Panely s monokrystalickými články jsou vhodné na střechy s omezenou plochou, ale s možností dobré orientace panelů ke slunci - tak poskytnou nejvyšší výkon oproti ostatním typům panelů.
Jinak mohou být označovány jako multikrystalické. Plátky se řežou z bloku, ve kterém je srostlé větší množství krystalů křemíku. Jejich výroba tak není tolik náročná (narozdíl od monokrystalických článků). Výhodou při výrobě je i možnost využití odřezků, které vznikají při výrobě monokrystalických panelů.
Polykrystalické panely poznáte podle modré barvy. Účinnost panelů je okolo 12 - 17 % při ideálním osvětlení. Díky komplikovanější struktuře umí články zachytit lépe i světlo z ostřejších úhlů, případně i rozptýlené světlo za špatného počasí. Jeho výkon se tak lépe rozloží v čase v průběhu dne a je stabilnější.
Pokud u vaší střechy není možné panely nasměrovat ideálně vůči slunci, mohou právě polykrystalické panely být pro vás tou správnou volbou.
Základem tohoto druhu panelů je tenká křemíková vrstva, která se aplikuje na sklo nebo fólii. Panely jsou tak tenké a mají minimální hmotnost. Účinnost amorfních panelů je nižší (většinou
v rozmezí 7 - 11 %) a aby se dosáhlo obdobného výkonu jako u předchozích 2 typů je zapotřebí cca 2,5x větší plocha. Dokáže však lépe reagovat na rozptýlené světlo a jeho účinnost s rostoucí teplotou klesá pomaleji než už u monokrystalických a polykrystalických panelů (nepřehřívají se tak snadno).
Vhodné jsou na velké plochy, kde není z důvodu orientace střechy/plochy nebo její nosnosti možnost umístění krystalických panelů a jejich ideální orientace ke slunci.
Výkon panelů je jedním z hlavních ukazatelů jejich schopnosti produkovat elektrickou energii. Tento parametr se udává v jednotkách wattpeak (Wp), což označuje maximální výkon, který může panel vyrobit za ideálních podmínek. Rozdělení výkonů na trhu je následující:
Výkon panelů však není jediným rozhodujícím faktorem. Účinnost panelů je další důležitou veličinou, která udává, jaké procento slunečního záření dokážou panely přeměnit na elektřinu. Současná technologie umožňuje dosáhnout účinnosti okolo 20 %, což znamená, že panel dokáže přeměnit přibližně pětinu sluneční energie na elektřinu. Nejlepší účinnosti lze dosáhnout u panelů s monokrystalickými články, zatímco polykrystalické panely mají zpravidla o něco nižší účinnost.
Porovnejte nabídky pouze ověřených firem
Všichni dodavatelé vlastní certifikát Ověřená firma
Díky Fotovii máte návštěvu technika a konzultaci zdarma
Vyřízení dotace zdarma v ceně projektu
Dodavatel prověří připojení distributorem před uzavřením smlouvy
Garantujeme cenovou a technickou kalkulaci ještě před podpisem smlouvy
Kdo už získal certifikát Ověřená firma?