Rozdíl je jednoznačný - teplo vs. elektřina
Jedná se o dva pojmy, které jsou v běžném hovoru často zaměňovány. Rozdíl je ale jednoznačný. Solární elektrárna využívá sluneční paprsky k výrobě tepla, zatímco fotovoltaická elektrárna k výrobě elektřiny.
Jak funguje solární (termická) elektrárna?
Solární termická elektrárna využívá sluneční energii k přeměně slunečních paprsků na teplo.
Hlavní součásti solárního systému:
- Kolektory
- Akumulační nádrže/zásobníky
- Teplonosná kapalina
- Čerpadlová jednotka
- Regulační ventily, odvzdušňovací soubory
- Expanzní nádrž
- Potrubí
- Konstrukce
Princip fungování termického systému
Solární kolektory jsou vyrobeny z materiálů (například hliníková vrstva a měď), které absorbují sluneční paprsky, přeměňují je na teplo a předávají do teplonosné kapaliny. Teplo je pak touto kapalinou přenášeno pomocí rozvodného systému s čerpalovou jednotkou do akumulační nádrže, kde se využívá k ohřevu vody a „uskladnění“. Akumulační nádrž může být vyrobena z různých materiálů, jako je ocel, nerezová ocel nebo plast.
Jak funguje fotovoltaická elektrárna?
Fotovoltaická elektrárna, často zkracovaná jako FVE, přeměňuje sluneční energii přímo na elektřinu. Toho dosahuje díky fotovoltaickým panelům, které využívají fotovoltaický jev.
Hlavní součásti fotovoltaického systému:
- Solární panely
- Střídač
- Baterie
- AC a DC rozvaděče
- Kabeláž
- Konstrukce
Princip fungování
Fotovoltaické panely jsou vyrobeny z polovodičových materiálů, které absorbují sluneční paprsky a přeměňují je na elektřinu. Elektřina je pak vedena do střídače, který ji mění na střídavý proud, který lze použít v domácnosti nebo komerčním zařízení.
Oba systémy mají své specifické výhody a mohou být využity v různých aplikacích v závislosti na potřebách a omezeních konkrétního místa. Často se využívá i kombinace obou systémů.